Budowa akordeonu – Wszystko co musisz wiedzieć?

Budowa akordeonu - Wszystko co musisz wiedzieć?

Budowa akordeonu – Wszystko co musisz wiedzieć?

Akordeon jest fascynującym instrumentem muzycznym, który należy do grupy aerofonów wolnych. W tym artykule przedstawimy Ci wszystkie istotne informacje na temat budowy akordeonu oraz procesu powstawania dźwięku. Dowiedz się, jak skonstruowany jest ten instrument i jakie są jego główne elementy.

Klasyfikacja instrumentów muzycznych

Dlatego Przed zanurzeniem się w szczegóły budowy akordeonu, warto na chwilę przyjrzeć się klasyfikacji instrumentów muzycznych opracowanej przez Curta Sachsa oraz Erica M. von Hornbostela. Klasyfikacja ta opiera się na mechanizmie wytwarzania dźwięku.

A zatem kategoria i przykłady instrumentów Aerofony Flet, trąbka, akordeon Chordofony Gitara, skrzypce, harfa Idiofony Dzwony, marakasy, bęben Membranofony Bęben, kotły, tamburyn Elektrofony Keyboard, syntezator, theremin Jak widać, akordeon zalicza się do grupy aerofonów, czyli instrumentów, w których dźwięk powstaje na skutek wibracji powietrza.

Ogólna budowa akordeonu

Akordeon klawiszowy składa się z trzech głównych części: części klawiszowej, miecha oraz części basowej. Każda z tych części pełni istotną rolę w procesie wytwarzania dźwięku.

Część klawiszowa

A zatem część klawiszowa akordeonu znajduje się po prawej stronie instrumentu i składa się z klawiatury fortepianowej. Klawiatura ta składa się z białych i czarnych klawiszy ułożonych chromatycznie. Dzięki klawiaturze można wytwarzać zarówno pojedyncze dźwięki, jak i akordy. Akord to kombinacja co najmniej trzech różnych dźwięków o różnej wysokości.

Miech

Miech jest umieszczony na środku instrumentu, pomiędzy częścią klawiszową a basową. To właśnie w miechu wytwarzany jest prąd powietrza, który przepływając przez stroiki generuje dźwięk. Miech ma również duże znaczenie w artykulacji dźwięków.

Część basowa

Część basowa akordeonu znajduje się po lewej stronie instrumentu i składa się z guzików basowych. To właśnie za pomocą guzików basowych generowane są dźwięki o niskiej częstotliwości. Guziki basowe są ułożone w szeregach i rzędach, a dźwięki basowe są ułożone w porządku kwintowym, czyli odległość między dźwiękami wynosi pięć półtonów.

Proces powstawania dźwięku

Akordeon składa się z stroików, które wibrują pod wpływem ruchu miecha. W rezultacie to właśnie te wibracje powodują wydobycie dźwięku. Stroiki są umieszczone w ramkach stroików, z których każda posiada dwa stroiki o jednakowej częstotliwości. Podczas rozciągania miecha powietrze przepływa tylko przez jeden stroik, natomiast podczas zwijania miecha przez drugi. Dzięki temu stroiki wytwarzają dźwięki tylko w jedną stronę.

Regestry – zmieniamy barwę dźwięku

A wiec Regestr to specjalny mechanizm, który umożliwia zmianę barwy wytwarzanego dźwięku. Przełączając regestr, aktywujemy odpowiednie kombinacje głosów w akordeonie, co prowadzi do zmiany barwy dźwięku. W zależności od rodzaju akordeonu, dostępne regestry mogą się różnić.

Regestry klawiszowe

Dlatego Regestry klawiszowe znajdują się tuż nad klawiaturą i służą do zmiany głosów po stronie klawiszowej. Dzięki nim możemy uzyskać różnorodne brzmienia. Przykładowe oznaczenia regestrów i ich brzmienie przedstawione są w poniższej tabeli:

Symbol Brzmienie Opis Głos podstawowy Głos oktawy obniżonej Dwa głosy: podstawowy, oktawy obniżonej Trzy głosy: podstawowy, tremolo dolne i górne Dwa głosy: podstawowy, tremolo dolne Dwa głosy: podstawowy, tremolo górne Cztery głosy: podstawowy, oktawę obniżoną, tremolo dolne i górne Regestry basowe

Dodaj komentarz

error: Chronione przed kopiowaniem !!